Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania odpadów

 

LAB-4 Gospodarka osadami ściekowymi

Kto, gdzie, kiedy ...

Prowadzący przedmiot: dr inż. Monika Czop

Prowadzący laboratorium: dr inż. Małgorzata Kajda-Szcześniak  

 e-mail: m.kajda-szczesniak@polsl.pl

Lokalizacja: Centralna Oczyszczalnia Ścieków, ul. Edisona 16, 44-100 Gliwice

Plan dojazdu znajduje się TUTAJ

Czas: 12.15 zbiórka pod oczyszczalnią; 

Terminy: podane są TUTAJ

Cel zajęć laboratoryjnych

Celem zajęć jest zaprezentowanie sposobu funkcjonowania Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Gliwicach. W ramach zajęć studenci zapoznają się z technologią oczyszczania ścieków oraz sposobami zagospodarowania osadów ściekowych i wykorzystaniem biogazu.

Informacje

Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Gliwicach funkcjonuje w strukturach Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Oczyszczalnia została oddana do eksploatacji w roku 2002, równocześnie zastępując starą oczyszczalnię z 1911 roku. Zajmuje powierzchnię 15 ha, charakteryzuje się przepustowością 51 tys. m3 na dobę. Zastosowana technologia oczyszczania ścieków oparta jest na procesach mechanicznych i biologicznych z możliwością chemicznego wspomagania.

Centralna Oczyszczalnia Ścieków jest nowoczesną instalacją, która oczyszcza ścieki zgodnie z wymaganiami prawodawstwa obowiązującego zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej.

Nowoczesność instalacji polega na:

  • zredukowaniu uciążliwości oczyszczalni na środowisko,
  • pełnej automatyzacji procesów oczyszczania ścieków,
  • przyjmowaniu ścieków dowożonych z szamb przy pełnej automatyzacji i kontroli tych ścieków z możliwością odcięcia ich dopływu w przypadku nieodpowiednich  ich parametrów,
  • pełnym zagospodarowaniu wydzielonych osadów poprzez wykorzystanie przyrodnicze, m.in. do rekultywacji terenów zielonych, pod uprawy roślin przeznaczonych do produkcji biopaliw itp., lub przeznaczony do odzysku,
  • wykorzystaniu powstałego biogazu dla wewnętrznych potrzeb oczyszczalni do wytwarzania ciepła w kotłowni i energii elektrycznej w generatorach prądotwórczych, a jego nadmiar spalany jest w tzw. pochodni.

Oczyszczalnia w Gliwicach stanowi również atrakcję historyczną. W istniejącym budynku starej pompowni ścieków zostało zlokalizowane Muzeum Techniki Sanitarnej, w którym eksponowane są dawne urządzenia techniki sanitarnej.