Uprawnienia budowlane
Aby otrzymać uprawnienia budowlane w swojej dziedzinie musi być spełnionych kilak warunków. Pierwszym jest odpowiednie wykształcenie. Studenci kończący specjalność Gospodarka Odpadami - podobnie jak studenci innych specjalności na kierunku Inżynieria Środowiska - mogą wystąpić o uprawnienia budowlane specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Warunkiem uzuskania uprawnień bez ograniczeń jest ukończenie studiów magisterskich, a uprawnień w ograniczonym zakresie - ukończenie studiów inżynierskich.
Absolwenci studiów magisterskich kierunki Inżyniera Środowiska (a więc po specjalności Gospodarka Odpadami) mogą również ubiegać się o uprawnienia budowalane w ogrnicznonym zakeresie specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Dodatkowym warunkiem jest odpowiednia praktyka zawodowa oraz pomyślne zdanie egzaminu. Procedura jest identyczna dla studentów wszystkich specjalności kierunku Inżynieria Środowiska.
Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne, z doborem właściwych urządzeń w projekcie budowlanym oraz ich instalowaniem w procesie budowy lub remontu.
Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym o kubaturze do 1.000 m3 oraz:
- o wysokości do 12 m nad poziomem terenu, do 3 kondygnacji nadziemnych i o wysokości kondygnacji do 4,8 m;
- posadowionego na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu, bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym;
- przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m;
- niezawierającego elementów wstępnie sprężanych na budowie;
- niewymagającego uwzględniania wpływu eksploatacji górniczej.
Zgodnie z Polskimi przepisami inżynier opuszczający mury uczelni nie posiada automatycznie uprawnień budowlanych. Dotyczy do WSZYSTKICH specjalności.
O zasadach przyznawania uprawnień budowlanych mówi Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r., w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, Dz. U. z dnia 16 maja 2006 r.