Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania odpadów

 

LAB- - Pomiary składu spalin z procesu spalania odpadów

Prowadzący laboratorium: dr inż. Michał Kozioł

Lokalizacja: Laboratorium Technik Spalania (LTS) - w obiekcie przy ul. Towarowej

Czas trwania zajęć: 2 godziny


Harmonogram ćwiczeń laboratoryjnych

Data

Godz:

Sekcja

11.03.2015

9:30

Sekcja I

 

 

 

 

11:30

Sekcja II

 

 

 

 

13:30

Sekcja III

 

 

 

 

15:30

Sekcja IV

 

 

 

 

17:30

Sekcja V

 

 

 

18.03.2015

Godz:

Sekcja

 

9:30

Sekcja VI

 

 

 

 

11:30

Sekcja VII

 

 

 

 

13:30

Sekcja VIII

 

 

 

 

15:30

Sekcja IX

 

 

 

 

17:30

Sekcja X

 

Cel zajęć laboratoryjnych:

Procesowi spalania powinno się poddawać grupy odpadów, które charakteryzują się odpowiednią kalorycznością i nie znajdują innego wykorzystania. Proces ten winien być prowadzony w specjalnych instalacjach wyposażonych w stosowne węzły technologiczne zabezpieczające środowisko przed zanieczyszczeniem. Realizacja procesów termicznego unieszkodliwiania odpadów wymaga spełnienia szeregu wymogów regulacji prawnych. Jednym z tych wymogów jest ciągły monitoring procesu obejmujący m.in. pomiar szeregu zanieczyszczeń gazowych.

Celem ćwiczenia jest pomiar stężenia zanieczyszczeń gazowych powstających podczas spalania tworzyw sztucznych.

 


Informacje

 

Badania laboratoryjne procesu spalania zostaną przeprowadzone na stanowisku badawczym składającym się z elektrycznego pieca muflowego oraz przenośnego analizatora gazów spalinowych.

Analiza gazów w urządzeniu odbywa się w oparciu o pomiar sensorem elektrochemicznym dla O2 i za pomocą sensorów pracujących w podczerwieni dla CO, SO2, NO, CO2 oraz za pomocą konwertera katalitycznego dla NO2. Koncentracja O2 i CO2 podawana jest w [%], pozostałe koncentracje prezentowane są w [ppm]. Analizator wyposażony jest w ogrzewany wąż z filtrem wstępnym oraz w kondycjoner spalin. Umożliwia również pomiar temperatury spalin i otoczenia oraz pomiar natężenia przepływu spalin. Posiada wewnętrzną pamięć oraz możliwość współpracy z komputerem „on line”.

Podczas zajęć studenci zapoznają się z zasadą działania oraz obsługą przenośnych analizatorów gazów spalinowych oraz podstawowymi zasadami prowadzenia procesu spalania.