Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania odpadów

 

Przedmiot: Gospodarka Odpadami - SEM 3 i 4

Powadzący przedmiot: dr inż. Monika CzopInformacje ogólne o przedmiocierecycling-swiat.jpg

Musimy pamiętać, że gospodarka odpadami jest związana z każdą działalnością człowieka – czy to w sferze socjalno bytowej czy też przemysłowej, rolniczej lub usługowej. O ile szereg zagadnień technicznych ulega tylko nieznacznym zmianom przez dłuższy okres czasu, to sposób podejścia, rozwią-zania techniczne i koncepcyjne gospodarki odpadami różnych typów ewoluują w bardzo szybkim tempie. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki i techniki. Dodatkowym bodźcem roz-woju jest pierwszoplanowe znaczenie gospodarki odpadami dla szeroko pojętej ochrony środowiska. Unia Europejska przykłada do niej szczególną wagę. Jedne z pierwszych dyrektyw wspólnotowych dotyczyły właśnie gospodarki odpadami.

Gospodarka odpadami w Polsce przechodzi kolosalne zmiany. Proces modyfikacji systemu i dostosowania do standardów unijnych potrwa jednak jeszcze szereg lat. Dlatego też w trakcie wykładów prezentowane będą rozwiązania nie tylko Polskie, ale również, a może przede wszystkim, zagraniczne – w taki sposób, by dać słuchaczom pogląd jak gospodarka odpadami będzie wyglądała w przy-szłości.

Dodatkowym celem programu zajęć z tego przedmiotu jest zmiana stereotypów dotyczących odpadów i sposobów ich zagospodarowania, które są ciągle obecne w naszym społeczeństwie. Gospodarka odpadami jest utożsamiana z ich „pozbywaniem się” i „wyrzucaniem”. Tymczasem jest to niezwykle przyszłościowa dziedzina, w której skład wchodzi odzysk energii, recykling materiałowy czy też produkcja paliw płynnych i stałych, a wszystko to z zastosowaniem najnowszych technologii i zdobyczy nauki i techniki. Współczesna gospodarka odpadami nie ma nic wspólnego z tradycyjnym „wysypiskiem śmieci”. Co więcej stare metody (takie właśnie jak deponowanie) w niedługim czasie nie tylko nie będą królowały w Polsce – ale będą wręcz zakazane przez prawo krajowe i unijne. Współczesne zakłady zagospodarowania odpadów czy to komunalnych czy też przemysłowych różnych typów należą do najnowocześniejszych zakładów przemysłowych. Wszystko, więc wskazuje na to, że już teraz – ale również, a może przede wszystkim za kilka lat – specjaliści z dziedziny Gospodarka Odpadami będą jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy.

W istocie swojej gospodarka odpadami należy do najobszerniejszych przedmiotów. Zajęcia w semestrze 3 będą miały, więc charakter poglądowy i przeglądowy. Ci studenci, którzy w przyszłości wybiorą specjalność Gospodarka Odpadami będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie w trakcie dalszych studiów.

Organizacja zajęć dydaktycznych

go-wyk-skrzydelko.jpgProgram zajęć z przedmiotu Gospodarka Odpadami przewiduje cykl dwugodzinnych wykładów w semestrze 3 oraz dwugodzinnych zajęć laboratoryjnych. W semestrze 4 przewidziane są zajęcia projektowe w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Całość przedmiotu jest pomyślana w ten sposób by dać Państwu możliwość poznania podstawowych zagadnień związanych z gospodarka odpadami. Przedmiot ma, więc charakter przeglądowy.

Zajęcia laboratoryjne w semestrze 3 prowadzone będą w sekcjach kilkunastoosobowych osobowych. Każda sekcja będzie miała okazję poznać szereg ciekawych zagadnień w kilku laboratoriach i na zajęciach wyjazdowych. Cykl zajęć przewiduje ćwiczenia laboratoryjne oraz ćwiczenia polegające na prezentacji funkcjonujących instalacji związanych z gospodarką odpadami (ćwiczenia wyjazdowe).

Proces dydaktyczny jest realizowany we współpracy z przemysłem mi.n. z FIAT Auto Poland, KOMART sp. z o.o., SEGO sp. z o.o., Remondis Sp. z o.o.,

logo-fiat-small.jpg logo-komart-small.jpg logo-sego-small.jpg

Wykład

Podstawowe pojęcia związane z gospodarką odpadami, analiza ilościowa i jakościowa, metody zagospodarowania odpadów różnego typu (deponowanie, termiczne przekształcanie, recykling), odzysk energii z odpadów, praktyka gospodarki odpadami w Polsce i na Świecie.

Tematyka wykładów

Laboratoria

W ramach przedmiotu realizowane są zajęcia laboratoryjne w podziale na sekcje. Część z nich jest prowadzona w laboratoriach Katedry, a część ma charaktech wyjazdowy. Celem jest pokazanie jak największego zakresu tematyki ukrytej pod pojęciem Gospodarka Odpadami. Posczególne zajęcia laboratoryjne są następujące:


Terminy zajęć laboratoryjnych dla poszczególnych sekcji są dostępne TUTAJ.

Wzór karty zaliczeniowej laboratoriów znajduje się TUTAJ.

Regulamin BHP dostępny jest TUTAJ.

Prosimy pobrać kartę, wpisać imię i nazwisko, a następnie ją wydrukować. Studenci powinni posiadać karty zalicznwiowe przystępując do zajęć laboratoryjnych.

Projekt - 4 SEMInformacje o projekcie.

Wiedza i umiejętności niezbędne do zaliczenia przedmiotu

Student powinien posiadać ogólną wiedzę na temat podziału odpadów, ich typów i cech oraz podstawowych sposobów ich zagospodarowania, zagrożeń dla środowiska związanych z odpadami i sposobami ich zagospodarowania. Powinien rozumieć pojęcia racjonalnej gospodarki odpadami i zintegrowanego systemu gospodarki odpadami.

Forma zaliczenia

Przedmiot w semestrze 3 składa się z części wykładowej oraz laboratoryjnej i kończy się egzaminem.

Aby zaliczyć przedmiot i zostać dopuszczonym do egzaminu student powinien uzyskać zaliczenia z każdego z zajęć laboratoryjnych. Zaliczenie zajęć laboratoryjnych można uzyskać na podstawie sprawozdania złożonego na ręce prowadzącego dane zajęcia laboratoryjne. Uzyskane zaliczenia poszczególnych laboratoriów będą wpisane do karty zaliczeniowej przedmiotu, która zosta-nie wydana każdemu studentowi na wykładzie inauguracyjnym. Zaliczenie całego przedmiotu nastąpi na podstawie zaliczeń cząstkowych ze wszystkich laboratoriów. Egzamin zostanie przeprowadzony przez głównego prowadzącego przedmiot na ostatnich wykładach w semestrze.

Egzamin będzie miał formę pisemną i będzie przeprowadzony pod koniec semestru w formie testu. O dokładnym harmonogramie egzaminacyjnym studenci zostaną poinformowani w trakcie wykładów.

 Literatura

  • Williams P.T., Waste Treatment and Disposal, Weil 2005,
  • Bilitewski B. i inni, Podręcznik Gospodarki Odpadami, teoria i praktyka, Wydawnictwo Seidel Przywecki, Warszawa 2003;
  • Żygadło M., Gospodarka Odpadami Komunalnymi, Kielce 1998;
  • Poradnik Gospodarki Odpadami,
  • Wandrasz J.W., Pikoń K. i inni, Paliwa z odpadów Tom 1-6, Gliwice 1997 - 2007

Wszystkie ww. publikacje są dostępone w Bibliotece Katedry.

Pliki